Trasa Miličín–Prčice

vozíčkářská trasa
  • Organizuje: Pražská organizace vozíčkářů, z. s.
  • Orientační délka trasy: 13 km
  • Start: parkoviště u motorestu (9:00 - 10:00)
  • 1. kontrola: Červený Újezd (11:00 - 13:30)
  • Cíl: Prčice (11:00 - 20:00)

Na tuto trasu se neregistruje.

Máte-li zájem o účast, volejte 736 485 859 nebo pište na frankova@pov.cz.

Pražská organizace vozíčkářů zaštiťuje 13 kilometrů dlouhou trasu pro vozíčkáře Miličín – Prčice určenou účastníkům s průkazy ZTP a ZTP/P a jejich doprovodům.


Start je v Miličíně na parkovišti u motorestu od 9:00 do 10:00.

Kontrolní punkt trasy je v Červeném Újezdu (kontroloři budou na místě od 11:00 do 13:00).

profil-milicin.jpg (350 * ???px)


Dle pravidel pořadatele na speciální vozíčkářskou trasu smíme pouštět pouze držitele průkazu ZTP a ZTP/P a jejich doprovody.

Trasa není určena pro rodiče s malými dětmi. Pravidla Pochodu Praha Prčice jsou zcela v pravomoci hlavních pořadatelů a Pražská organizace vozíčkářů (POV) je musí dodržovat.

Podrobnější informace o organizaci trasy získáte na webových stránkách www.pov.cz.

cestou.jpg (350 * ???px)


Speciální vozíčkářská trasa začíná v Miličíně na centrálním parkovišti naproti hotelu Česká Sibiř. Česká Sibiř je ostatně označení celé zdejší krajiny, která je pověstná drsnějším a chladnějším podnebím.

Z parkoviště po vyřízení všech pochodnických náležitostí vyrazíme překvapivě hned po startu směr hřbitov, odbočka k němu se nachází v dolním cípu parkovací plochy. Od hřbitova se dáme vlevo a dorazíme na hlavní silnici a vydáme se vpravo směrem na Horní Borek. (V mapce je cesta přímější, na křižovatce pod parkovištěm se dáváme vpravo přímo na hlavní cestu na Borek. Vedlejší komunikací kolem hřbitova se však lze vyhnout rušné křižovatce. Vozíčkáři nemohou využít chodník, který je bez nájezdu, úzký a má nekvalitní povrch.)

Pokud by si někdo chtěl zpestřit samotný úvod pochodu, může hned z miličínského parkoviště vyrazit po Naučné stezce Čeňka Kraupnera, proslulého prvorepublikového starosty Miličína, a projít křížovou cestu kolem skalního útvaru nazývaného Miličínský lev a vyhlídky na zatopený lom. Naučná stezka vás zavede přímo na silnici vedoucí do Horního Borku, která je součástí oficiální trasy pro vozíčkáře a pochodníky s tělesným postižením. Bohužel, zpestření trasy pro ně není, naučná stezka je bariérová.

Zhruba po 2 kilometrech odbočíme vlevo na Horní Borek. Pokud v euforii z pochodu minete ukazatel, pomůže vám stará plechová zastávka, naproti které dolu směřuje kolem malebných stavení a předzahrádek užší komunikace. Ta se za Horním Borkem schovává do příjemného stromoví. Borek se s námi rozloučí prvním příkřejším stoupáním. Kopeček nás potrápí dobrého půl kilometru, účastníci na mechanických vozících, případně jejich doprovody, se v tomto úseku rozhodně zahřejí.
Projdeme vískou Styrov, kterou tvoří jen několik stavení a farmiček. Dojdeme a dojedeme do vesničky Dolní Nové Dvory, kde se na křižovatce dáme doleva vstříc dalšímu stoupání, na jehož konci nás čeká kontrolní punkt v Červeném Újezdě a křížení s další pochodnickou trasou, takže pozor, nenechejte se strhnout davem a dbejte pokynů organizátorů.

stoupani.jpg (350 * ???px)


Červený Újezd kromě možnosti občerstvení zaujme i gotickým kostelem svatého Matouše. Razítko do mapky obdržíte spolu se sladkou odměnou za dosavadní výkony v přístřešku na návsi. Zbývají-li vám síly navíc, můžete si udělat malou zacházku (cca 600 metrů ve směru pochodu z návsi vpravo do kopce) na vyhlídku u horního hřbitova, ze které budete mít Benešovsko jako na dlani.

Na rozdíl od hlavního proudu, třicetikilometrové trasy z Tábora, se vydáme z kopce dolu na Záběhlice. Tuto cestu hojně využívají cyklisté vracející se z Prčice, proto je třeba zvýšená opatrnost. Mají v tomto místě za sebou několikakilometrové stoupání, proto se jim snažte neplést pod kola.

Cesta ze Záběhlic se stáčí vpravo na Dvorce. Užít si můžete romantickou přírodu i krásné vyhlídky od obce Dvorce umocněné příjemným klesáním. Před vesničkou Staré Mitrovice vás přivítají akáty hojně vysázené podél cesty. Pokud se zadaří a budou zrovna v plném květu, pak vás jejich vůně přímo omámí.

Po krátkém stoupání nás uvítají Přestavlky. Vlevo si můžete všimnout barokního zámečku z 18. století stojícího na místě původní tvrze, který je ale nepřístupný. To už bude do cíle chybět sotva půldruhého kilometru. A na vás bude čekat už jen pořízení fotografií či selfíček u cedule oznamující, že jste v Prčicích.

Hlavní cílový rej na pochodníky čeká na Vítkově náměstí. Tam si kromě boty můžete pořídit i studené pivo a teplé občerstvení, vyfotit se se škrpálem a užít si ten slastný pocit z toho, že jste ZDRÁVI DOŠLI … A DOJELI.

Galerie

Naši partneři

Tímto bychom chtěli poděkovat našim partnerům za jejich přízeň.
  • Sedita
  • LOAP
  • České dráhy

  • Libor Valenta - autobusová doprava
  • Centrální dispečink autobusové dopravy
Platby pro Vás zajišťuje